„Zaklęcie na W” autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek to książka, która zainteresuje dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej.

Tytuł wyjaśnia ten krótki cytat z książki „…wojna to takie zaklęcie. Gdy się je rzuciło na świat, to on się robił czarno-biały”. Biali to my, jesteśmy dobrzy. Czarni są źli i trzeba przed nimi uciekać.

Czy to jest książka o wojnie?

„Zaklęcie na w” to opowieść o życiu w czasie wojny. Narrację prowadzi Włodek, którego okres dorastania przypadł na trudny czas wojny. Jego najbliższa rodzina, jak wiele rodzin w tym czasie została mocno dotknięta wojennymi wydarzeniami. Jednak Włodek odczuwał i przeżywał wojnę na swój sposób. Jako przygodę, trudną i niebezpieczną, ale jednak w pewnym sensie fascynującą przygodę. Włodek realizował tajne zadania, choć jak sam przyznaje, dopiero po wojnie rozpoznał, co było tajnym zadaniem, a co nie. Umiał trzymać język za zębami, co było konieczne do realizacji tajnych zadań.

W oczach Włodka po zakończeniu wojny świat znowu nabrał koloru tzn. ludzie ponownie zaczęli je dostrzegać.

Czy to jest książka dla dzieci?

Moja ośmioletnia córka zapytana o to, czego dowiedziała się z tej książki odpowiedziała:

„Że trudno było żyć na wojnie”

Zapytałam więc, dlaczego tak myśli? Odpowiedziała mniej więcej tak:

„Ci wszyscy żołnierze przyjeżdżali, Włodek swoje zadania musiał robić jako taki jakby detektyw. Był agentem.”

Drążyłam wiec dalej, pytając co było w tym trudnego?

„Jakby go złapali to też by go wywieźli jak jego siostrę. To było niebezpieczne”.

Podsumowując. Moja córka lubi tematykę wojenną. Nie jakoś bardzo ją to fascynuje, nie bardziej niż gry na tablecie. Po prostu widzę po jej pytaniach, po reakcji na migawki z filmów dokumentalnych, które czasem oglądamy, że jest ciekawa. A to dobry początek.

I tak sobie myślę, że  podsuwając dziecku tego typu książki możesz rozbudzić w nim zainteresowanie historią. Możesz mieć nadzieję, że będzie to procentowało w przyszłości. Że jesteś o krok bliżej do wychowania człowieka świadomego historii swojego kraju. Dlatego uważam, że to kawał dobrej roboty napisać taką książkę. Sięgającą do wydarzeń z historii naszego kraju i przekładającą te trudne rzeczy na język dziecięcy. Opowiadającą o wojnie w tak przystępny dla dzieci sposób.

Na koniec tylko wspomnę, że książka ta powstała w oparciu o prawdziwą historię Włodzimierza Dusiewicza.

zaklecie-na-w-michal-rusinek-ksiazki-dla-dzieci

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.