Dzisiaj szyjemy meduzy. Tak!

A jak? Po prostu tak. Szyjemy meduzy. Pomysł autorski Oliwii:) Co więcej, szyjemy ręcznie. A gdyby tego było mało, to na dodatek szyjemy we trójkę, a chwilami nawet w czwórkę (zobaczcie na ostatnim zdjęciu). Ponieważ ja jestem krawcową amatorką. A raczej taką krawiecką odmianą Adama Słodowego. Co nie kupię to uszyję, co nie uszyję to przerobię. Względnie zepsuję podczas szycia i uszyje coś innego, bo materiał taki ładny i szkoda. Ostatecznie przy całkowitej klęsce zarzucę w kąt i odkopie za rok, albo wykopię do kosza. Zatem chcąc nie chcąc dzieci napatrzą się na te moje zmagania z igłą i materią. Tyle, że ja szyję na maszynie.

Rozwijamy małą motorykę

Słysząc jaki zamysł powstał w głowie córki chciałam, żeby dzieci trochę popracowały manualnie. Stanowczo zakazałam użycia maszyny. W ruch poszły tradycyjne, małe i kłujące … igły.

Co jest potrzebne do uszycia meduzy?

  • pomysł na kształt meduzy (przydatne będzie wyobrażenie, wspomnienie lub pomoc wyszukiwarki)
  • skrawki niepotrzebnego materiału (np.stare koszulki, inne niepotrzebne tekstylia domowe)
  • igła i nitka może być pod kolor meduzy (nie pod kolor też będzie dobra, tylko efekt inny)

co robić z dzieckiem, zabawy dla dzieci 1

co robić z dzieckiem, zabawy dla dzieci

Kształt meduzy i mega frędzle to pomysł mojej córki. Wybrała materiał z masy moich różnokolorowych ścinków. Wycięła kształt meduzy i wtedy dołączył syn.

Ćwiczymy koordynacje i chwytanie

Tak spodobał mu się pomysł, że szybko pomogłam mu wyciąć podobny kształt, sam zrobił frędzle. Nastąpiła część pierwsza szycia. Najprostszym ściegiem otoczyli zaokrąglone brzegi meduzy. Dół, od którego odchodzą frędzle pozostał niezszyty. Zwracałam uwagę dzieciom na zachowanie odpowiednich odstępów między kolejnym wbiciem igły. Ważne było również zwrócenie uwagi, aby igłę wbijać od tej strony, z której igły ostatnio wyszła. Żeby nie powstało pomieszanie z poplątaniem i różnego rodzaju okrętki wokół brzegów materiału. Syn zrobił tylko jeden supełek, którego nie chciał, więc szybko pomogłam mu to naprawić. Biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej miał igłę w ręce może ze dwa razy to uważam, że poszło mu doskonale.

zabawy dla dzieci, mała motoryka

Na koniec tej części szycia należy w miejscu przeszyć parę razy, żeby zablokować nitkę przed wysunięciem. ale nie odrywać pozostałej części nici. Środek meduzy wypchaliśmy ścinkami materiału. Można oczywiście zastosować typowe wypełnienie poduszkowe czyli kulki silikonowe, ale ich brak nie jest żadną przeszkodą. Wypchaną meduzę zszywamy pomiędzy częścią główną (już wypchaną) a frędzlami. Tutaj również ścieg najprostszy, na koniec ściągnięta nić tak, aby pomarszczyć materiał. Nić kilka razy w miejscu zaszyta (zamiast wiązania supełka), żeby całość się trzymała. Jedyny błąd, jaki popełniliśmy to to, że nie powstała trzecia meduza dla Mikołaja… pewnie dlatego wykorzystując chwilę nieuwagi rodzeństwa porwał obydwie.

zabawy dla dzieci, mała motoryka co robić z dzieckiem, zabawy dla dzieci 2

Zabawa w szycie jest bardzo prosta. To super zabawa w domu, która pobudza kreatywność dzieci. Wspierasz też rozwój Twojego dzicka ćwicząc małą motorykę. Pracują małe paluszki, dziecko koordynuje ruchy rąk. Same plusy. Ważne by wspomnieć na koniec, że bezpieczniej, aby zabawa odbywała się pod kontrolą rodziców, bo mamy jednak do czynienia z igłami.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.