Plan był taki: Dziś na warsztat wchodzą liście. Mamy ich całe mnóstwo w ogrodzie.

Czym malujemy? Do wykorzystania mamy liście orzecha, czereśni, brzozy, malin, igiełki naszych choinek i szeroki wachlarz liści różnych chwastów.

Dzieci otrzymały kartki, farby plakatowe w wersji najmniej przeze mnie lubianej szkolnej paletki i akrylowe wylane na talerzyk, pędzelki i gąbkę. Wynieśliśmy wszystko na podwórko. Wspaniale, że znowu jest ciepło. Wszystko co tylko się da robimy latem na zewnątrz. Korzyści z tego jest wiele. Dzieci korzystają ze słońca przed nadejściem jesiennej pluchy i ciemnych zimowych dni. A ja mam mniej sprzątania w domu 😉 bo malowanie lubimy, ale dzieci przy tej okazji brudzą wszystko w około. Malowanie na podwórku oszczędza mi mycia podłóg. wystarczy na koniec zabawy wszystko złożyć a dzieci wrzucić do wanny:)

Ale realizacja planu wyszła nieco inaczej.

Zaczęło się spokojnie. Jak zawsze. Jedno chwyciło pędzelek, drugie gąbkę. Nakładali farby na listki i odbijali. Ale chwilę później tutaj farba kapnęła, tam paluszek się niechcący zamoczył w innej farbie. Po chwili farba nakłada była już palcami. Potem kolejne kartki na dzieła tworzone rączkami. Odbijamy paluszki, dłonie, kolorowe listki, co kto woli.

W tej zabawie dzieci rozwijają motorykę rąk. Palce pracują, stykają się z różnymi fakturami i rozmiarami liści. Poznają konsystencję farby, sposób w jaki dłoń pokryta farbą pracuje z kartką. Rozwija się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dziecko przygotowuje się w ten sposób do nauki pisania. Ponad to podobno malowanie palcami pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dzieci. Patrząc na to, jak się bawią moje dzieci jestem przekonana, że tak właśnie jest.

No i gotowe. Nasze piękne dzieła sztuki.

malowanie-palcami malowanie-palcami-zabawy-z-dziecmi

malowanie-palcami-zabawy-dla-dzieci-1

malowanie-palcami-wspieranie-rozwoju-dziecka

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.