Malowanie na tkaninach jest jedną z najprostszych i jednocześnie bardziej lubianych zabaw moich dzieci. Moją zresztą też:)

O malowaniu pastelami i pisakami do tkanin na koszulkach już pisałam. Możesz przeczytać post i zobaczyć zdjęcia klikając tutaj „Malowanie pastelami na koszulkach”.

Dzisiaj pomysł na samodzielne ozdobienie poszewek na poduszki. Do tego wykorzystamy zwykłe farby akrylowe.

Oto, czego użyliśmy do wykonania naszych poszewek na poduszki

  • poszewki na poduszki (najlepiej bawełniane)
  • kawałek tektury lub stare gazety
  • farby akrylowe
  • taśma malarska (uniwersalna, wąska)
  • gąbka do nakładania farby
  • woda do rozcieńczenia farby
  • żelazko do utrwalenia farb

zabawy-w-domu-malowanie-na-tkaninach-1

zabawy-w-domu-malowanie-na-tkaninach-2

jak-zrobic-poszewki-pomysly-na-zabawy-w-domu-1

jak-zrobic-poszewki-pomysly-na-zabawy-w-domu

Malowanie na tkaninach

Poszewki na jaśki, które widać na zdjęciach są bawełniane. Najlepiej jest malować po tkaninach naturalnych, polecam bawełnę lub len. Do środka poszewek wkładamy tekturę (stare gazety, grubsze kartki) żeby farba nie przemokła na drugą stronę. Przy pomocy taśmy malarskiej każdy może stworzyć własny wzór. Gąbką nakładamy farby akrylowe rozcieńczone odrobiną wody. Po stworzeniu całej kompozycji taśmę malarską należy zdjąć a poszewkę wysuszyć.

Utrwalanie i użytkowanie

Na koniec wzór utrwalamy żelazkiem. Ja poczekałam po prostu aż wszystko wyschnie, wyjęłam ze środka tekturę. Poszewki od strony pomalowanej farbami przykryłam kartką papieru, żeby farby nie ubrudziły żelazka. Ustawiłam wysoką temperaturą i przeprasowałam poszewki. Po utrwaleniu poszewki piorę w pralce w 40 stopniach.

Miejscami mimo włożenia do środka tektury farba przemokłą na drugą stronę, miejscami widać jak nierówno farba była nałożona. Oczywiście mogłam bardziej pilnować dzieci w trakcie pracy, żeby wszystko wyszło perfekcyjnie, więcej im pomóc, żeby farba była nałożona dokładnie i równo… ale chyba nie o to chodzi. Najważniejsze że poszewki zostały stworzone samodzielnie przez dzieci. I teraz są to najbardziej ulubione poduszki na naszej kanapie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.