Zabawy dla dzieci w domu to nie lada wyzwanie dla rodziców.

Na zewnątrz jest mnóstwo atrakcji, więc jest łatwiej (przynajmniej dla mnie). Ale zabawa w domu to zupełnie inna bajka. Często dwoisz się i troisz, żeby wymyślić coś ciekawego, zachęcić do wspólnego układania puzzli, gry, malowania czy czytania książeczek.

W sytuacji, kiedy inne atrakcje nie spotkają się mimo Twoich starań z entuzjazmem dziecka wykorzystaj najprostsze rekwizyty. To co znajdziesz w domu albo… koło domu.

Jak zrobić ludziki z kamieni

Moja dzisiejsza propozycja to prosta zabawa z kamieniami. To co najfajniejsze, to fakt, że możesz tą zabawę powtarzać wiele razy i za każdym razem utworzysz z dzieckiem coś zupełnie innego i niepowtarzalnego.

Zatem na początek wyjdź z dzieckiem (albo sama) na podwórko, ale tylko na chwilę, nawet jeśli pada deszcz to nie zdążysz zmoknąć. Weź kilka kamieni.

zabawa w domu, jak zrobić ludziki

Oprócz kamieni potrzebować będziecie:

  • gorący klej
  • pisaki lub kredki
  • inne ozdoby z papieru lub materiału, według uznania

Kształt ludzików ustalacie dowolnie, według własnego uznania i zgodnie z fantazją dziecka. Następnie korzystając z gorącego kleju łączycie wszystkie kamienne elementy.

zabawa w domu, jak zrobić ludziki 2  zabawa w domu, jak zrobić ludziki 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po stworzeniu postaci z kamieni teraz pozostaje już tylko ozdobienie. U nas powstały dwa ludziki i po nich widać doskonale, jak różne pomysły na ozdabianie ludzików będzie miało każde dziecko:). W ruch poszły tasiemki, kolorowe dżety, pisaki. Proponowałam farby, bo w mojej wyobraźni widziałam ludziki całe pokryte farbą, ale dzieci tym razem odmówiły malowania farbami.

zabawa w domu, jak zrobić ludziki 5

Moja rada na koniec: możesz zaplanować ta zabawę wcześniej, np. będąc z dzieckiem na spacerze. Wtedy zachęć dziecko do samodzielnego wybrania kamieni z których powstaną ludziki. Ja tak właśnie zrobiłam. Mamy wiele kamieni na podwórku, więc podczas zabawy na zewnątrz dzieci wybierały kształty  i planowały swoją pracę. Wtedy samo planowanie jak będzie wyglądała postać, która ma powstać jest samo w sobie doskonałą zabawą i pobudza wyobraźnię dziecka. Możesz pomóc mu w dopasowaniu kamieni, tłumacząc dlaczego te płaskie będzie łatwiej ze sobą skleić, a kamienie o okrągłym kształcie będzie trudniej skleić. Dotykanie i przekładanie drobniejszych i grubszych kamieni ma jak każda manualna czynność dobry wpływ na rozwój dziecka, przygotowanie do nauki pisania i prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Zobacz też inne zabawy dla dzieci w domu na moim blogu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.