Ludziki z kamieni

zabawa w domu, jak zrobić ludziki

Zabawy dla dzieci w domu to nie lada wyzwanie dla rodziców.

Na zewnątrz jest mnóstwo atrakcji, więc jest łatwiej (przynajmniej dla mnie). Ale zabawa w domu to zupełnie inna bajka. Często dwoisz się i troisz, żeby wymyślić coś ciekawego, zachęcić do wspólnego układania puzzli, gry, malowania czy czytania książeczek.

W sytuacji, kiedy inne atrakcje nie spotkają się mimo Twoich starań z entuzjazmem dziecka wykorzystaj najprostsze rekwizyty. To co znajdziesz w domu albo… koło domu.

Jak zrobić ludziki z kamieni

Moja dzisiejsza propozycja to prosta zabawa z kamieniami. To co najfajniejsze, to fakt, że możesz tą zabawę powtarzać wiele razy i za każdym razem utworzysz z dzieckiem coś zupełnie innego i niepowtarzalnego.

Zatem na początek wyjdź z dzieckiem (albo sama) na podwórko, ale tylko na chwilę, nawet jeśli pada deszcz to nie zdążysz zmoknąć. Weź kilka kamieni.

zabawa w domu, jak zrobić ludziki

Oprócz kamieni potrzebować będziecie:

  • gorący klej
  • pisaki lub kredki
  • inne ozdoby z papieru lub materiału, według uznania

Kształt ludzików ustalacie dowolnie, według własnego uznania i zgodnie z fantazją dziecka. Następnie korzystając z gorącego kleju łączycie wszystkie kamienne elementy.

zabawa w domu, jak zrobić ludziki 2  zabawa w domu, jak zrobić ludziki 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po stworzeniu postaci z kamieni teraz pozostaje już tylko ozdobienie. U nas powstały dwa ludziki i po nich widać doskonale, jak różne pomysły na ozdabianie ludzików będzie miało każde dziecko:). W ruch poszły tasiemki, kolorowe dżety, pisaki. Proponowałam farby, bo w mojej wyobraźni widziałam ludziki całe pokryte farbą, ale dzieci tym razem odmówiły malowania farbami.

zabawa w domu, jak zrobić ludziki 5

Moja rada na koniec: możesz zaplanować ta zabawę wcześniej, np. będąc z dzieckiem na spacerze. Wtedy zachęć dziecko do samodzielnego wybrania kamieni z których powstaną ludziki. Ja tak właśnie zrobiłam. Mamy wiele kamieni na podwórku, więc podczas zabawy na zewnątrz dzieci wybierały kształty  i planowały swoją pracę. Wtedy samo planowanie jak będzie wyglądała postać, która ma powstać jest samo w sobie doskonałą zabawą i pobudza wyobraźnię dziecka. Możesz pomóc mu w dopasowaniu kamieni, tłumacząc dlaczego te płaskie będzie łatwiej ze sobą skleić, a kamienie o okrągłym kształcie będzie trudniej skleić. Dotykanie i przekładanie drobniejszych i grubszych kamieni ma jak każda manualna czynność dobry wpływ na rozwój dziecka, przygotowanie do nauki pisania i prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Zobacz też inne zabawy dla dzieci w domu na moim blogu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment