Ostatnio dzieci buszowały w sieci. I tak trafiły na eksperyment chemiczny w sam raz dla nich. Bezpieczny, prosty, szybki. Eksperymentu latem? Dlaczego nie, choć latem wolę inne zabawy – zabawy na powietrzu, w ogródku. Tym razem jednak wieczorowa porą zrobiliśmy eksperyment.

Jak zrobić wulkan w domu?

Będziecie potrzebowali tylko kilku składników:

  • ocet
  • soda oczyszczona
  • płyn do mycia naczyń
  • szklanka
  • osłonka na szklankę imitująca stożek wulkanu (u nas ze zwykłej kartki papieru zwiniętej w stożek i sklejonej)
  • tacka, duży talerz lub płytka miska (żeby wybuchający wulkan nie zalał i nie zniszczył całego stołu)

jak zrobić wulkan, aksperyment

Rozpoczynamy eksperyment

No to do dzieła. Szklankę postaw na tacy. Na początku do szklanki wlej ocet. U nas to było ok 1/3 szklanki. Do octu dodaj płyn do mycia naczyń. Wystarczy kilka, kilkanaście kropel. Nałóż przygotowany wcześniej stożek wulkanu na szklankę. Kolejny krok to już dosypywanie sody. Ale, ale, tu uwaga… soda spowoduje wybuch wulkanu, dlatego ja dopilnowałam, żeby dzieci nie trzymały głowy bezpośrednio nad szklanką. Tak na wszelki wypadek, żeby uniknąć kłopotów w sytuacji, gdyby wybuch eksperymentalnego wulkanu okazał się zbyt silny.

jak zrobić wulkan, aksperyment 1

jak zrobić wulkan, aksperyment 2

eksperyment dla dzieci, jak zrobić wulkan

Po dosypaniu sody do wcześniej przygotowanej mikstury możemy obserwować piękny wulkan w pełnej krasie. Na twarzach dzieci radość, na tacy tona piany. Dosypujemy jeszcze trochę sody i mamy jeszcze jeden wybuch wulkanu. I od razu słyszę „Mamo! Jeszcze raz!!!”. No dobrze, niech będzie jeszcze raz.

eksperyment dla dzieci, jak zrobić wulkan 1

 

p.s.

A to, co zostało z naszego octowego wulkanu posłużyło mi do umycia wanny i umywalki w łazience. Bo nie wiem czy wiecie, że soda oczyszczona z octem to świetny ekologiczny środek czyszczący.

 

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.