Puzzle, puzzle, puzzle

Które dziecko ich nie lubi? Moje!

A raczej nie lubiło. Przez pierwsze 3 lata życia Miki nie przepadał za puzzlami. A ja wcale go nie zmuszałam. Lubił inne rzeczy, więc to tymi innymi zabawami zajmował się częściej.

Ale nadal podsuwałam puzzle

Nie poddawałam się i próbowałam. Tak dla sprawdzenia, czy przypadkiem nie zmienił zdania. No, bo jednak układanki tego typu mają korzystny wpływ na rozwój małego człowieka.

A jak mały człowiek zajmie się układanką to ma to korzystny wpływ na mamę tego człowieka. Mama w tym czasie może np. wypić kawę albo ziółka … albo zająć się pozostałą trójką dzieci 🙂

Nadal próbujemy układać puzzle

I tak próbowaliśmy aż w końcu… Stało się. Po ukończeniu trzeciego roku życia i pierwszego roku edukacji przedszkolnej mój syn zmienił zdanie. Miki polubił puzzle. Możemy, zatem teraz spędzać wspólnie czas na układankach. Każdy układa swoje puzzle – dostosowane do wieku i umiejętności.

Nowe puzzle DIY

A że wiadomo – każde puzzle układane pierwszy raz cieszą, drugi raz jeszcze bawią, trzeci raz układa się już bardzo łatwo. A potem? Potem chcemy nowe puzzle, bo tamte stare już się znudziły.

Znasz to?

No to mam dla ciebie sposób na to, żeby mieć sporo nowych puzzli i jednocześnie nie mieć przez to dziury w budżecie domowym.

Weź gazetę, znajdź obrazek lub użyj tekturowe opakowanie po czymś, co ostatnio kupiłaś. Możesz nawet wykorzystać rysunek dziecka – pod warunkiem, że Twoja pociecha zgodzi się na to, aby przerobić go na puzzle. Oczywiście, jeśli użyjesz tekturowego opakowania to układanka będzie trwalsza niż ta ze zwykłej kartki.

Kolorowe obrazki i nożyczki to wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić puzzle w domu. To świetny patent jako zabawa ratunkowa na wakacyjnym wyjeździe. Kiedy zdarzy się nagłe załamanie pogody i zacznie lać, możesz zająć w ten sposób dzieciaki przez kilka chwil.

Nasze puzzle pierwotnie wyglądały tak jak poniżej. Mamy tu fragment kolorowanki, stronę z książeczki z zagadkami dla przedszkolaków, obrazki z gazety dla dzieci a nawet naklejki z piłkarzami 🙂

jak zrobić puzzle w domu

Jak już znajdziesz właściwą grafikę to potnij ją na wiele kawałków – tyle ile chcesz. Dla trzylatka – niech będzie sześć lub dziesięć. Po jakimś czasie dziesięć to już za mało. Ale to żaden problem, tniemy na 12 albo 20.

Dla siedmiolatka – to tak z 50. A kiedy dziecko migiem ułoży nowe puzzle i chce więcej? No to zwiększamy stopień trudności i tniemy nieco drobniej. Już nie idzie tak łatwo. Ale szare komórki pracują jak szalone. Wspaniale!

jak zrobic puzzle DIY

p.s.

Dodam jeszcze, że to super pomysł na recykling starych gazet. Dla eko bzików. No i ogromnym plusem jest fakt, że jeśli dziecko zgubi elementy układanki to nie będzie Ci tak szkoda jak przy zgubieniu puzzli „sklepowych”.

 

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.