Co jest najbardziej znaną, najbardziej typową i najbardziej lubianą przez dzieci jesienną zabawą?

Zabawa kasztanami. Konkretniej robienie ludzików z kasztanów, robienie zwierzątek z kasztanów. My próbowaliśmy również robić samochód, słońce, bączki, biżuterię. Hitem stały się modele cząstek pierwiastków chemicznych – choć brzmi groźnie to jest łatwe i przyjemne, wystarczy kilka kasztanów połączyć wykałaczkami i można próbować zgadnąć, jakiż to model powstał.

Ludziki z kasztanów – czego potrzebujesz?

  • duuuuużo kasztanów (małe, duże, okrągłe i o innych dziwnych kształtach)
  • wykałaczki (krótkie, długie albo takie, jakie akurat masz w domu
  • opcjonalnie nóż, śrubokręt, klej

Jeśli chcecie spróbować swoich sił z kasztanami, to właśnie jest najlepszy moment. Wprost pod nasze drzwi całe wiadro kasztanów dostarczył dziadek. Dziadek zna nasze dzieci nie od dziś i wie, że co jak co, ale kasztanowe ludziki to nasze dzieci chętnie zrobią. Ale Dziadek wzbudził też wielkie oburzenie, kiedy zaproponował, żeby dzieci zaniosły część kasztanów do szkoły. Na zajęciach świetlicowych wykonuję wiele ciekawych, często wymagających prac plastycznych. Ale nie. Dzieci nie chciały się podzielić kasztanami. Na razie dzieci zagarnęły całe wiadro kasztanów dla siebie. Podejrzewam zatem, że dzisiaj i przez kilka kolejnych wieczorów będziemy mieli powtórkę z rozrywki.

Zabawa dla całej rodziny

Do zabawy dołączył również nasz najmłodszy syn. Próbował naśladować rodzeństwo, a kiedy okazało się, że to na razie przekracza jego możliwości wcale nie zrażony zajął się swoją zabawą. Wykorzystał łatwy dostęp do wykałaczek. Trenował manualne umiejętności celując wykałaczkami do dziurek w plastikowych pojemniczkach. Każdy sukces wieńczyliśmy gromkimi oklaskami 🙂

To co najbardziej spodobało się starszym dzieciom to możliwość dłubania w kasztanach malutkim śrubokrętem. Wszak, to sprzęt na co dzień zakazany. Tym razem posłużył nam do przebijania skórki kasztanów przed włożeniem wykałaczki.

Zaczęło się od wielkiego bałaganu.

jak-zrobic-ludziki-z-kasztanow-zabawa-kasztanami

Potem chwile skupienia.

jak-zrobic-ludziki-z-kasztanow

A tak się prezentują kasztanowe dzieła, które wyszły z pracy małych, zwinnych rączek.

jak-zrobic-ludziki-z-kasztanow-zabawy-dla-dzieci

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.