Dzisiaj kilka słów o czytaniu. Dlaczego warto czytać? Nie tylko sobie ale i dzieciom? I skąd w ogóle wiem, że warto? Pod kątem naukowym zajęli się tym mądrzejsi ode mnie. Ja napiszę o moich bardzo subiektywnych doświadczeniach.

dlaczego-warto-czytac-dzieciom-kreatywne-zabawy-dla-dzieci

U nas w domu lubimy czytać. Lubimy nie tylko czytanie, ale i same książki jako przedmiot.

Książki dla dzieci odkryłam po urodzeniu pierwszego dziecka. Rzecz oczywista. Udało mi się zaszczepić zamiłowanie (tak, tak, to można chyba faktycznie już nazwać zamiłowaniem) do czytania najstarszemu dziecku, udało się również chyba ze średnim. Bardzo mnie to cieszy. Jest nadzieja, że i najmłodszy będzie kontynuował tradycję rodzinną…

O tym, dlaczego warto czytać dzieciom i z dziećmi napisano już wiele. Wypowiadały się zapewne osoby wykształcone kierunkowo, prowadzące badania w tym temacie. Ja piszę poniżej o moich prywatnych doświadczeniach.

Wspólne czytanie z dzieckiem jest wspaniałe z wielu powodów.

Wspólne czytanie sprawia, że masz w ciągu dnia tą chwilę dla dziecka. Nawet, jeśli cały dzień spędziłaś w pracy, jesteś bardzo zmęczona i marzysz tylko o tym, by dzieci usnęły i abyś Ty mogła odpocząć. Warto również wtedy skłonić siebie samą do chwili czytania z dzieckiem. Dziecko poczuje się lepiej, otrzyma Twoją uwagę przed snem. Poczuje się ważne i kochane. Łatwiej uśnie i będzie spokojniejsze. Ty odwrócisz myśli od pracy, łatwiej będzie Ci się zrelaksować. Takie jest moje doświadczenie. Wspólne czytanie przynosi korzyści również rodzicom.

Czytanie rozwija wyobraźnię. Naprawdę. Dziecko poznaje wiele historii. Może wyobrazić sobie bohaterów. W przeciwieństwie do oglądania bajek, kiedy cały obraz jest narzucony przez twórców kreskówki. W czasie czytania każde dziecko inaczej wyobraża sobie księżniczkę, inaczej szewczyka, inaczej każdego psa i kota. Te same postacie ale zupełnie różne wyobrażenia dzieci.

Inną kwestią jest poszerzanie wiedzy na różne tematy. Doskonałym przykładem jest książka „Z Piaskownicy w Świat”, o której pisałam w tym poście (kliknij, żeby przejść do opisu tej książki).

Nie bez znaczenia jest rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Rozwiązywanie zagadek wraz z Detektywem Pozytywką skłaniało mojego syna do uważniejszego słuchania i wymyślania rozwiązania dla każdej zagadki. O książce „Detektyw Pozytywka” pisałam w tym poście (kliknij, żeby przejść do opisu tej książki).

Czytanie wzbogaci słownictwo Twojego dziecka. I wcale nie musisz czytać mu słownika języka polskiego. W książkach dostosowanych do wieku Twojego dziecka znajdzie się wiele słów dla niego nowych, nie do końca zrozumiałych. Masz tym sposobem okazję do wyjaśnienia dziecku nowych pojęć, przysłów, dowcipów.

Dziecko pozna prawidłowy układ słów w zdaniu. Takie „szablony” zapisują się w umyśle dziecka i będzie mu łatwiej zbudować prawidłową gramatycznie i logicznie wypowiedź. Łatwiej nauczy się budować zdania i następnie pisać wypracowania.

I tak właśnie. To moja subiektywna opinia. Oczywiście zachęcam do czytania z dzieckiem i pokazywania mu świata… również poprzez książki.

 

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.