„Co to znaczy?” to może nie jest najczęściej zadawane przez dziecko pytanie.
W tej kategorii decydowanie prowadzi powtarzane do znudzenia „dlaczego?”
Jednak na pytanie „co to znaczy?” zazwyczaj trudniej udzielić przystępnej dla dziecka odpowiedzi.
Bo może Ty wiesz, ale masz trudności z wytłumaczeniem dziecku zrozumiałym dla niego językiem. Bo może wiedziałeś, ale zapomniałeś. A może po prostu zwrot jest tak egzotyczny, że Ty sam nie wiesz, co oznacza. Przecież nigdzie nie napisano, że rodzic musi wiedzieć wszystko.

Na kłopoty – Kasdepke

Bez względu na to, jaki jest powód Twoich kłopotów, na ratunek przychodzi nieduża książeczka pod tytułem (pewnie już zgadłeś) „Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. W zasadzie to dwie książeczki, ponieważ jedna nie wyczerpała tematu powstała druga część „Powrót Bartusia, czyli co to znaczy… po raz drugi”. Autorem obydwu jest Grzegorz Kasdepke, znany nam już z książek „Z piaskownicy w świat” oraz „Detektyw Pozytywka”.

I tym razem należą mu się słowa uznania. Nie dość, że zebrał całkiem pokaźny zbiór powiedzonek, używanych w codziennej mowie, to jeszcze wytłumaczył je bardzo zrozumiale dla dzieci. Testowałam je na 6 latku (Adam miał chyba nawet 5 lat, kiedy pierwszy raz czytaliśmy „Co to znaczy…”). Każde powiedzenie wyjaśnione jest na przykładzie prostej historyjki, jakiegoś konkretnego zdarzenia z życia głównego bohatera Bartusia. Bartuś napotyka na różne trudności, jego rodzice, wujek, dziadkowie wplątują się w przezabawne historie. W takiej atmosferze utrzymana jest cała opowieść.

A tak prezentuje się rodzina Bartusia.

co to znaczy, grzegorz kasdepke, recenzje książek dla dzieci

Rozrywka dla całej rodziny

To jedna w tych książek, które choć napisane są dla dzieci cieszą i bawią również dorosłych. Ja w każdym razie zawsze dobrze się bawię, kiedy siadamy do czytania tych „…101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”.

Zatem polecam. A dla przypomnienia raz jeszcze linki do naszych krótkich acz treściwych recenzji dwóch innych książek Grzegorza Kasdepke „Z piaskownicy w świat” oraz „Detektyw Pozytywka”.

 

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.