5-powodow-by-cztac-dziecku-ksiazki-dla-dzieci

Czytanie. Bez względu na to, czy to lubisz czy nie, czasem na pewno czytasz swojemu dziecku. Aby Ciebie zmotywować do częstszego czytania razem z dzieckiem zapraszam do przeczytania krótkiego tekstu.

5 powodów, dla których warto czytać dziecku, o których nie powie Ci żadna przykładna mama

  1. Odpoczywasz. Nie musisz biegać za dzieckiem, karmić, przebierać, możesz siedzieć, albo nawet leżeć. Taki luksus. Fakt, musisz łapać oddech i intonować, żeby czytanie było ciekawsze dla słuchacza, jednak w pozycji siedzącej i leżącej. Po całym dniu biegania to mila odmiana.
  1. Dziecko jest w jednym miejscu. To prosta konsekwencja punktu pierwszego. Choć nie zawsze dokładnie tak to działa. Ale jak zaczniesz czytać coś ciekawego jest szansa, że dziecko przysiądzie obok Ciebie. Nudne książki odrzucaj od razu. Te, które nudzą dziecko, rzecz jasna, nawet gdyby dla Ciebie były niezwykle interesujące i zabawne. Wybieraj takie książki, które przyciągną Twoje dziecko, ułożą je w pozycji siedzącej lub leżącej i dadzą Tobie trochę oddechu 😉
  2. Cisza. Jeśli dziecko chce słyszeć to, co czytasz, musi być cicho. Inaczej to nie działa. Jeśli się uda to czas czytania może być tą wyczekiwaną chwilą w ciągu dnia, kiedy dziecko jest cicho. Rodzeństwo się nie kłóci miedzy sobą. Dzieciaki nie wrzeszczą, nie krzyczą, że czegoś od Ciebie chcą. Jeśli czasem się zdarzy wołanie o picie albo siku, to bądź czujna, to pierwszy sygnał, że książka może być nudnawa.
  3. Dziecko słucha. Czasem to jest jedyna chwila w ciągu dnia, kiedy Twoje dziecko Ciebie słucha. Przecież każdy ma takie dni. Ty sobie, dziecko sobie. Na innych orbitach, bez szans na spotkanie i pójście jednym torem… Jeśli w taki dzień zaczniesz czytać Twojemu kochanemu dziecku, możesz zyskać poczucie, że jednak Ciebie słucha. Przynajmniej wtedy.
  4. Dziecko zyska dobre wspomnienia. Ty zyskasz opinię porządnej matki Polki. Taka sytuacja win-win, kiedy obie strony wygrywają. No tak, czytanie cenna sprawa. Wspólny czas, doświadczenia i cała ta reszta. I ja się z tą całością zgadzam. Całkiem na serio o czytaniu już napisałam, w tym oto wpisie „Dlaczego warto czytać dzieciom”. Patrząc na moje dzieci widzę, że to działa. Ale jak już brak mi sił wieczorem, żeby złapać oddech przed kolejnym zdaniem w książeczce to przypominam sobie te 5 powodów i wtedy ruszam dalej.

Dobranoc…

 

Spodobał Ci się ten wpis? A może się z nim nie zgadzasz? Napisz mi o tym w komentarzu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do Kreatywnego Newslettera
i odbierz ebooka "5 MAS PLASTYCZNYCH DIY + sekretny sposób logopedów na rozwój mowy u dzieci"
Zapisując się wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych
w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.